Kominictví aktuálně

Vložkování a průměr komínové vložky

vydáno: 20. 07. 2012

Vložkování komínů se dělá pomocí komínové vložky. Ta musí odpovídat předpisům pro dané užití materiálem, tloušťkou stěny, průměrem.

Zastavme se u průměru komínové vložky. Ten se řídí všeobecně dle platných ustanovení výkonem spotřebiče nebo kotle.

Uveďme si modelový příklad. Máte doma starší komín, kde má průduch průměr 150 mm. Budete si chtít připojit nová krbová kamna. Co teď s tím uděláte? Zavoláte kominíkovi, ten zkontroluje stav komína, podívá se na průměr krbové vložky a rozhodne následně. Komín podstoupí frézování, aby do něj vešla nerezová vložka o průměru 180 mm. Ovšem tento materiál samozřejmě předpokládá, že se bude topit suchým starším dřevem. Jinak by mohlo docházet k ztrátě kvality materiálu vložky. U tohoto průměru můžeme hovořit jak o hladkém nerezu, tak i o ohebné vložce. Pokud by byl průměr výrazněji menší, docházelo by ke snižování tahu komína vlivem turbulentního proudění. Pro tento případ to tedy nemá vliv. Tak se realizují podklady pro vložkování komínů.

Toliko modelový případ. Samozřejmě se dnes na trhu setkáte i s jinýmy průměry vložky než 180 mm. Časté jsou i průměry 120, 130, 150, 160 a 200 mm. Tyto rozměry se objevují u komínů rodinných domů či bytů, firem, ale nikoli u velkých komínů, které potřebují průduch 300 mm a větší. Tak velká komínová vložka však nebude pro Váš komín na dům či byt. Přejeme Vám bezpečný domov a výběr správné komínové vložky.